Kuva: Shutterstock

HS: Sähköskootterin akku syttyi tuleen kerrostalon kellarissa

08.08.2025 14:15 - Minttu Tikkanen / minttu.tikkanen@bauermedia.fi

Ei tiedetä, oliko akku esimerkiksi latauksessa syttyessään.

Helsingissä sähköskootterin akku syttyi tuleen töölöläiskerrostalon kellarissa, kertoo Helsingin Sanomat.

Tapaus sattui Taka-Töölössä perjantaiaamuna Savilankadulla. Suuremmilta vahingoilta vältyttiin, sillä asukas havaitsi palavan akun ja onnistui potkimaan sen kellarin ulko-ovelle, kertoo Helsingin Sanomille Helsingin pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Niko Vainio.

Pelastuslaitos tuli paikalle sammuttamaan palon. Onnettomuudella ei ole henkilövahinkoja. Ensihoito tarkisti myös hätäkeskukseen soittaneen asukkaan voinnin, sillä akkupaloissa savu on terveydelle haitallista.

Vielä ei ole tiedossa, oliko akku esimerkiksi latauksessa syttymishetkellä. Pelastuslaitos kehottaakin ihmisiä huomioimaan, että akku olisi sellaisessa paikassa, jossa se ei mahdollisesti syttyessään aiheuttaisi vaaraa. 

Tapaus ei ole Vainion mukaan täysin poikkeuksellinen.

- En osaa tarkkaa lukumäärää antaa, kuinka paljon akkupaloja tapahtuu. Mutta kyllä meille tällaisia tehtäviä tulee viikoittain, Vainio kommentoi Helsingin Sanomille.

Lue myös: Ranskan tuhoisin metsäpalo vuosikymmeniin on saatu hallintaan

Lue myös: Poliisi tutkinut Jätkäsaaressa katolta pudonneiden tyttöjen digilaitteita - ei epäile kuolemissa rikosta

Lähde: Helsingin Sanomat

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Voice.fi

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.