Happoradio täytti 10 vuotta – näin bändi juhlistaa
Happoradiolla tuli viime viikolla uraa täyteen tasan 10 vuotta. Pyöreiden vuosien kunniaksi luvassa on mitä todennäköisemmin kokoelmalevy.
Happoradion solisti Aki Tykki kertoi Voicelle, että kokooma on ollut mielessä jo tovin aikaa. Syntymäpäivien tiimoilta olisi kuitenkin vihdoin sopiva hetki katsoa taaksepäin ja kerätä yksiin kansiin vuosien saatossa julkaistua materiaalia.
- Tässä olisi nyt sopivasti takana viisi levyä ja 10 vuotta, joten olisi hyvä hetki julkaista kokoelma - ei olisi liian aikaista. Nyt saataisiin varmaan kasattua hyvä paketti, jossa olisi mielenkiintoista extraakin mukana. Levy-yhtiö yritti hiillostaa kokoelmalla jo viime vuonna, mutta päätettiin ettei julkaista vielä neljän levyn ja yhdeksän vuoden jälkeen, vaan odotetaan mielummin tähän vuoteen.
Tykillä alkaa olla jo varsin kattava taival bänditoimintaa takana, joten voisi ounastella, että jossain vaiheessa saattaisi olla kiinnostusta myös soololevyn julkaisuun. Muusikko ei tätä kiellä, mutta painottaa, että kyse ei olisi urasta vaan projektimuotoisesta julkaisusta.
- Soolourasta ei ole minkäänlaisia haaveita, sillä saan tässä bändissä toteuttaa kaikki musiikilliset päähänpistoni, eli olen onnellisessa asemassa. Mutta jos puhuttaisiin yksittäisestä pienestä projektista, niin sellainen ei olisi mahdotonta. Katsotaan ensi vuonna, jos olisi aikaa jollekin omituiselle jutulle.
- Musiikillinen linja olisi jotain aivan muuta. Minusta on tylsää, jos bändin laulaja tekee soololevyn eikä juuri poikkea alkuperäisestä linjasta. Todennäköisesti oma albumini tulisi sisältämään covereita.