IL: Lasten Piltit ja Bonat myös testiin lihakohun vuoksi

21.02.2013 09:15 - Eeva Rajala

Hevosenlihakohu on levinnyt niin laajalle, että nyt myös lasten purkkiruoat halutaan testata, kertoo Iltalehti.

Elintarviketurvallisuusvirasto Evira valmistautuu tutkimaan elintarvikkeiden lihoja pistokokeilla ja selvityksessä ovat myös naudanlihaa sisältävät lastenruoat. Lastenruokia testaa myös lasten purkkiruokien suurvalmistaja Nestlé.

- Kaikista Turun lastenruokatehtaan varastossa olevista naudanlihaa sisältävistä tuotteista on otettu näytteet, jotka on lähetetty dna-testeihin Sveitsiin. Samoin näytteet lähetetään kaikista jatkossa saapuvista naudanlihaeristä, kertoo yrityksen Suomen viestintäpäällikkö Aino Pajukangas lehden printtiversiossa.

Tutkimustulokset eivät ole vielä valmistuneet. Nestlén tuotemerkkeihin kuuluvat muun muassa Piltti ja Bona, ja useat purkkiruoat sisältävät naudanlihaa.

Lähde: Iltalehti

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Voice.fi

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.