Tapparan ja Lukon välinen puolivälieräsarja lähti liikkeelle sen ansaitsemalla tavalla. Hakametsä pullisteli ihmisistä ja tunnelma oli katossa.
Tappara aloitti avauserän mainiosti ja rynni hyökkäys hyökkäykseltä Lukon puolustusalueelle ja Ryan Zapolskin kimppuun. Peli oli niin erinomaista, että lopulta myös maaliverkko pöllysi, kun Stephen Dixon piiskasi Jan-Mikael Järvisen ja Arttu Ilomäen mahtavasti järkkäämän paikan reppuun.
Toisessa erässä Lukko paransi, mutta ei kyennyt ottamaan peliä liiemmin haltuunsa.
Kolmannessa erässä alku oli tasainen, mutta Veli-Matti Savinaisen tulinen puolilämäri piiskasi Lukon toiveet voitosta pirstaleiksi. Jere Karjalainen tykitti 3-0-loppulukemat tyhjään rysään.
Tappara johtaa näin puolivälieräsarjaa 1-0. Toinen osaottelu pelataan lauantaina Raumalla ja ottelun alkaessa kello 17 Radio City Tampereen Kiekkoradio alkaa kello 16.