Cheek: En halua keksiä enää mitään Stadion-keikkaa suurempaa
Cheek on ensimmäinen suomalainen artisti koskaan, joka järjestää yksin konsertin Olympiastadionilla.
Cheek ilmoitti tällä viikolla järjestävänsä elokuussa konsertin Helsingin Olympiastadionilla. Asia jakoi mielipiteitä: toisten mielestä uutinen oli mahtava asia kun taas osa odotti paljon enemmän.
- Ajattelin, oliko se imartelua jonkun ollessa sitä mieltä, että stadionilla on luonnollista järjestää konsertti. Itse en kyllä keksi mitään suurempaa uutista kuin tämä, mies kertoo Voicen Iltapäivässä Lauri Kottoselle ja Noora Hautakankaalle.
Cheek on ensimmäinen suomalainen artisti, joka pitää soolokonsertin stadionilla. Konsertin liput tulevat myyntiin maantaina, 25. marraskuuta.
- Stadionkonserttia tuli harkittua pitkään. Se on erittäin iso askel ja siihen on varattu paljon tunnetta sekä paukkuja. Maanantai jännittää, kun pääsee näkemään, miten homma lähtee käyntiin ja miten ihmiset ottavat tämän vastaan. Tulen kuitenkin joka tapauksessa nousemaan lavalle elokuussa.
Stadion-konsertin eteen on tehtävä valtavasti töitä. Cheek toivookin, että jatkossa hänen villit ideansa pysyvät maltillisempina.
- En halua keksiä enää mitään Stadionia suurempaa. En edes tiedä, mikä voisi olla sitä suurempi idea. Toivon, että uudet ideat ovat jollain tavalla uraa kehittäviä. Haluan löytää uusia suuntia ja haastaa itseäni artistina.
Cheekin Kuka muu muka -kiertue päättyyy siis 23. elokuuta Olympia Stadionille. Mies keikkailee läpi talven ja kevään pitäen kuitenkin pienen loman tammikuussa.
- Keikkailen 17. joulukuuta asti, jonka jälkeen irrottelen puolentoista kuukauden ajan ajatuksiani jossakin lämpimässä.