Shirly Karvinen ajoi autollaan eläimen yli – ja sitten uudestaan

Karvinen kertoo joutuneensa murheelliseen tilanteeseen.

Julkaistu:

Juontaja ja vuoden 2016 Miss Suomi Shirly Karvinen, 33, kertoi Radio Suomipopin Heinälypsy-ohjelmassa joutuneensa nuorempana ikävään tilanteeseen liikenteessä.

Karvinen kertoi olleensa 18-vuotiaana ystävänsä kanssa ajelemassa, kun auton eteen oli yllättäen hypännyt jänis.

Lue myös: ”Ei oo minun syytä et mä en tuu” – Shirly Karvinen ja Julianna Jokela puhuvat suunsa puhtaaksi petipuuhista

Lue myös: Yle: ”Se tuli mulle tosi yllätyksenä” – Sanni kommentoi Poitsu-kohua

– Pamaus kävi ja alle jäi, muisteli Karvinen.

Hän kertoi menneensä ystävänsä kanssa paniikkiin, mutta nousseensa kuitenkin autosta ulos katsomaan, miten jänikselle kävi. Karvinen tiesi, että mikäli eläin jäi kitumaan, se täytyisi lopettaa.

– Heititkö sä siltä niskat nurin? kauhisteli Karvisen juontajakollega Mia “Millu” Haataja.

Karvinen kertoi nähneensä, että henkitoreissaan olevalla jäniksellä ei olisi ollut mahdollisuuksia selvitä vammoistaan.

– Mä olen pahoillani, tämä on vähän paha, varoitti Karvinen.

Lue myös: ”Te ette tiiä miten pikku-Shirly kiljuis onnesta!” – Shirly Karvinen yllätettiin unelmien kesäautolla

Lue myös: ”Et sä Selviytyjissä oikeesti pistä lasta alulle” – Shirly Karvinen ja Julianna Jokela tylyttävät Rintalan perheen avointa linjaa

Hän sanoi kokevansa, että teki tilanteessa velvollisuutensa. Hän kertoi istuneensa takaisin ratin taakse ja peruuttaneensa jäniksen yli.

– Eihän nyt kukaan noin tee, parahti Haataja.

Karvinen selitti, että muussa tapauksessa jänis olisi jäänyt kitumaan.

– Se on sydämen teko, että sä päästät sen päiviltä, Karvinen sanoi.