IL: Rosa Meriläinen kohauttaa eroottisessa tanssiroolissa
Vihreiden entinen kansanedustaja ja kirjailija Rosa Meriläinen esitteli tanssitaitojaan puolitoista vuotta sitten. Pian naisen taiturointia nähdään myös taidetanssiperformanssissa.
Meriläinen esiintyy 4. joulukuuta Tamperetalossa starttaavassa The Dome -tanssiesityksessä. Performanssi sisältää muun muassa tanssillisia rakastelukohtauksia.
- Tanssissa on erotiikkaa luontaisestikin, sillä siinä ollaan niin iholla. Estoni karisivat viimeistään Tanssii tähtien kanssa -ohjelmassa kilpaillessani, sillä niissä esityksissä oli paljon flirttiä mukana, Meriläinen kertoo Iltalehdelle.
Esitys perustuu Victor Hugon Notre Damen kellonsoittaja -romaaniin ja tanssijoina on sekä ammattilaisia että harrastajia.
- Tanssin esityksessä Destinyn roolin. Hän ilmentää äitiyden eri puolia: hellyyttä ja suojelevaisuutta. Välillä hän on huoratalon emäntäkin, Meriläinen paljastaa lehdelle.
Lähde: Iltalehti