IS: Suomalaiset valitsivat parhaat valmiskeitot – voittajakaksikko ylivoimainen

Monissa listan suosikeissa on paljon suolaa ja rasvaa.

Julkaistu:

Valmiskeitto on pelastus kiireisessä arjessa. Ilta-Sanomissa kerrotaan niiden menekin kasvaneen. Samalla kerrotaan äänestyksestä, jossa suomalaiset pääsivät valitsemaan parasta valmiskeittoa.

Lue myös: Suomen vastuullisimmat tuotteet on valittu – yleisön suosikki oli valmisateria

Äänestyksessä oli mukana 74 valmiskeittovaihtoehtoa. Vastauksia saatiin noin 7000 kappaletta ja voittajakaksikko oli selkeä.

Voittaja sai 11 % äänistä ja se oli Kokkikartanon lohikeitto. Ravitsemusterapeutin mukaan sitä kannattaa pitää vain satunnaisena herkkuna, koska siinä on aika paljon rasvaa ja suolaa. Monista muistakin suosikeista voi sanoa samaa.

Toiselle sijalle yltänyt valmiskeitto löytyy kauppojen pakastealtaista. Se on Apetitin pinaattikeitto, joka sai äänistä vähän yli 9 prosenttia. Se oli ainoa kymmenen suosituimman joukkoon yltänyt pakastekeitto.

Tässä ovat kaikki top 10 valmiskeitot:

  1. Kokkikartanon lohikeitto (11 %, 808 ääntä)
  2. Apetit pakastepinaattikeitto (9,3 %, 674 ääntä)
  3. Saarioinen savuporo-juustokeitto (5,6 %, 406 ääntä)
  4. Kokkikartano pinaattikeitto (4,5 %, 329 ääntä)
  5. Kokkikartano täyteläinen lohikeitto (4,2 %, 304 ääntä)
  6. Kokkikartano täyteläinen tomaatti-vuohen­juustokeitto (3,5 %, 258 ääntä)
  7. Saarioinen kanakeitto (3,3 %, 240 ääntä) ja Atria Artesaani lempeän tulinen kanafileekeitto (3,3 %, 240 ääntä)
  8. Saarioinen pinaattikeitto (2,7 %, 196 ääntä)
  9. Kokkikartano täyteläinen tomaatti-jauhelihakeitto (2,6 %, 191 ääntä)
  10. Juustoportti savuporo-juustokeitto (2,2 %, 160 ääntä)

Lähde: Ilta-Sanomat