Suomesta löytyy yksi lumeton paikka, kertoo Foreca

Tyypillisesti lumensyvyys on Suomessa suurimmillaan maaliskuun puolella.

Julkaistu:

Talviset pakkaslukemat ovat pitäneet Suomea otteessaan jo tovin, mutta lumitilanne sen sijaan vaihtelee Suomen sisällä paljon.

Foreca kertoo tuoreessa blogikirjoituksessaan, että Suomesta löytyy tällä hetkellä yksi täysin lumeton havaintoasema. Kirjoituksen mukaan 28. tammikuuta Ahvenanmaan havaintoasema oli ainoa, jossa lunta ei ollut lainkaan.

Lue myös: Tiesitkö, miksi nenä vuotaa talvella koko ajan?

Eniten lunta sen sijaan Lapissa Sodankylän Tähtelässä. Siellä oli eilen aamukahdeksalta lunta 78 senttimetriä. Pohjoisessa alueellinen vaihtelu lumimäärässä on merkittävä. Pohjois-Pohjanmaalla lunta on vajaa 20 senttimetriä, Keski- ja Pohjois-Lapissa sen sijaan 50-70 senttimetriä.

Lounaissaariston lisäksi lunta oli paikoin länsi- ja lounaisrannikolla vajaat 5 senttimetriä. Yleisesti maan etelä- ja länsiosassa oli kuitenkin 5–20 senttimetrin hanki.

Lue myös: Miksi teini ei käytä kunnollisia talvivaatteita? Psykologi antaa vastauksen ilmiöön Iltalehdessä

Mutta onko lumitilanne sitten tavanomainen? Forecan mukaan etelässä vaihtelua on havaintoasemittain. Paikoin lunta on keskimääräistä enemmän, kuten esimerkiksi pääkaupunkiseudulla, jossa lunta on noin 20 senttimetriä. Maan keskiosassa ja etenkin idässä lunta sen sijaan on tavallista vähemmän.

Tyypillisesti lumensyvyys on Suomessa suurimmillaan maaliskuun puolella, Lapissa jopa vasta huhtikuun alussa, joten lunta on todennäköisesti tulossa lisää vielä koko maahan.

Lähde: Foreca