Vaikuttava näky: Maailman suurimman dinosauruksen luut löytyivät - katso
Argentiinassa tehtiin melkoinen dinosauruslöytö, kun esiin kaivettiin valtavia luita ja luurangon osia.
Norsut ja kirahvit ovat vielä pientä verrattuna siihen, miltä maailman suurin eläin on taannoin näyttänyt. Käsityksen siitä saa katsomalla videon, josta näkee jättimäisen dinosauruksen maalliset jäänteet, nimittäin hiljattain Argentiinasta löytyneitä luurangon osia ja luita. Ikää niillä on hurjat 19 miljoonaa vuotta.
Kokoa eläimellä on ollut 40 metriä päästä häntään ja painoa 77 tonnia. Se on ollut kolme kertaa suurempi kuin Tyrannosaurus rex, joka oli yksi suurimmista lihansyöjädinosauruksista.
Katso video alta:
Uutisoimme aiemmin dinosauruslajista, jonka edustajilla on ollut suurimmat tunnetut nenät kautta aikain. Pääset juttuun täältä.
Kilpailut
Uusimmat
Näistä elokuvista suomalaiset muistavat edesmenneen Hollywood-legendan Robert Redfordin
Hämärässä ajovalojen merkitys korostuu - katso muistilista valojen oikeaoppisesta käytöstä
Saitko tällaisen maksukehotuksen? Kyseessä on huijaus
Viivästyvät ratatyöt aiheuttavat häiriöitä junaliikenteeseen
AL: Pitkäikäistä kansanopistoa Tampereella esitetään lakkautettavaksi
Näytä lisää