Suomessa ei ole yhtään yleisöpuhelinta - 11 hauskaa faktaa kotimaastamme
Tänään vietetään suomalaisuuden päivää. Sen kunniaksi Momondo kokosi kasan mielenkiintoisia faktoja rakkaasta kotimaastamme.
Kansainvälinen matkahakukone momondo.fi keräsi suomalaisuuden päivän kunniaksi 14 faktaa Suomesta, jotka herättävät kummastusta ja mielenkiintoa ulkomaisten matkaajien keskuudessa.
1. Suomen kaunis luonto
Suomen lempinimi on tuhansien järvien maa, mutta tuo luku ei ole edes lähellä totuutta. Suomen rajojen sisäpuolella on 187 888 järveä. Tämä onenemmän kuin missään muussa maassa.
2. Ei yleisöpuhelimia
Maassa, joka on tunnettu Nokian sloganista "Connecting People", ei ole jäljellä yhtä ainutta yleisöpuhelinta.
3. Suomalainen huumori
Eräs esimerkki Suomen omintakeisesta huumorintajusta on vuotuinen epäonnistumisen päivä, jota vietetään aina lokakuun 13. päivänä.
4. Oudot urheilulajit
Suomi tunnetaan maailmalla erikoisista ajanvietteistään. Ehkä oudoin kaikista on eukonkannon maailmanmestaruuskilpailu. Tapahtumaan osallistuukin pareja ympäri maailmaa aina Tanskasta Hong Kongiin ja Australiaan asti.
Muita eksoottisia lajeja, joiden maailmanmestaruus ratkaistaan Suomessa, ovat muun muassa hyttysenmetsästys, matkapuhelimenheitto, suojalkapallo, saappaanheitto ja ilmakitaransoitto.
5. Jokamiehen oikeudet
Suomessa on muiden Pohjoismaiden tavoin voimassa jokamiehenoikeudet.
6.Ensimmäinen internetselain loppukäyttäjille
Monet maat haluaisivat ottaa kunnian internetin luomisesta, mutta Suomessa keksittiin ensimmäisenä keino tuoda se kaikkien ulottuville.
Kolmen tekniikan opiskelijan vuonna 1994 lanseeraama Erwise oli maailman ensimmäinen graafisella käyttöliittymällä varustettu internetselain. Vaikka se saikin kovasti kehuja World Wide Webin kehittäjältä Sir Tim Berners-Leeltä, eivät sen kehittäjät löytäneet tarvittavaa rahoitusta jatkaakseen projektia. Joitain kuukausia myöhemmin Mosaic ja Internet Explorer tulivat markkinoille, ja loppu onkin netin historiaa.
7. Mielenkiintoiset keksinnöt
Suomalaisia keksintöjä ovat pelastusahkio, sykemittari, salmiakki, Linux-käyttöjärjestelmä, luistimet, Angry Birds, Molotovin cocktail -polttopullo, tekstiviestit ja tietysti sauna, joka on myös sattumoisin useimmin ulkomailla käytetty suomenkielinen sana.
8. Erikoiset luonnonilmiöt
Maailmalla leviää usein kuva, että Suomi on synkkä ja kylmä maa. Harvemmin kuitenkin tiedetään, että kesän tullen maa tarjoaa ympärivuorokautista auringonpaistetta - ainakin Lapissa.
9. Maailman paras pizza
Tuhti suomalainen keittiö on kerännyt niin ystäviä kuin vihamiehiä. Italian entinen pääministeri Silvio Berlusconi sai aikaan hämminkiä vuonna 2005 väittämällä, että parmankinkku on selkeästi suomalaista savuporoa parempaa ja että hänen makuelämyksensä Suomessa olivat "koettelemus".
Vaikuttaa siltä, että kosto on suloisin kiviuunissa paistettuna. Kolme vuotta myöhemmin suomalaiset vastasivat haasteeseen voittamalla kansainvälisen pizzakilpailun päihittäen italialaiset pizzalla, joka oli leikkisästi nimetty Pizza Berlusconiksi. Sen pääraaka-aine oli tietenkin savuporo.
10. Kahvikansa
Keskimääräinen suomalainen kuluttaa 12 kiloa kahvia vuosittain - se on enemmän kuin minkään muun maan kansalainen.
11. Maidonjuojat
Ennätyksellisen kahvinjuonnin lisäksi Suomessa kulutetaan myös eniten maitoa maailmassa henkeä kohden - noin litra päivässä. Oudoksi tämän faktan tekee se, että 17 prosentilla suomalaisista on laktoosi-intoleranssi.
Lue myös: Miltä maailma näyttää linnun perspektiivistä? Katso huikea lentovideo