Brittirokkari suomalaisäideille: Älkää soittako vauvoille rokkia!
Joidenkin tahojen mukaan klassisen musiikin soittaminen vauvalle jo sikiöaikana parantaa lapsen kykyä hahmottaa matemaattisia asioita. Mutta mitä jos klassisen sijasta soittaa vauvalle rokkia?
Voice kysyi skotlantilaisen Biffy Clyro -yhtyeen keulahahmolta Simon Neililtä, millainen vaikutus rokkimusiikilla mahtaa olla vauvan kehitykselle. Helsingin Nosturissa ja Emma-gaalassa viime viikolla bändinsä kanssa esiintyneellä Neilillä oli vastaus valmiina.
- Se varmaan tappaa aivosoluja. Lapsi lopettaa koulunkäynnin 14-vuotiaana. Älkää soittako lapsillenne rokkia! Pitäytykää vain siinä klassisessa musiikissa, Neil kertoo Voicelle.
Biffy Clyro -laulajan mielestä on siis parempi soittaa vauvalle vaikka mieluummin tätä...
...kuin tätä:
Kilpailut
Uusimmat
Sähköpotkulautalaki uudistuu tänään - muutoksia ikä- ja promillerajoihin
Valtaosa suomalaisista luottaa uutisiin - ero on kuitenkin kasvanut oikeiston ja vasemmiston välillä
Suomalaisessa salibandyssa epäillään kiellettyä vedonlyöntiä: "Vakava kokonaisuus"
Jokirapu rauhoitetaan valtion vesialueilla - pyyntilupia ei enää heru
Juhannuksen sää tavanomaista viileämpi, kertoo Ilmatieteen laitos
Näytä lisää