Kuva: AOP / ISMO PEKKARINEN
Konsta Alatupa juoksi uuden Suomen ennätyksen
300 metrin Suomen ennätys juostiin Espoossa.
Konsta Alatupa juoksi 300 metrillä Suomen kaikkien aikojen parhaan ajan 33,18 Espoossa Leppävaaran stadionilla.
Suomen urheiluliiton tiedotteen mukaan Alatupa lupaili muutama päivä ennen juoksua mediahaastattelussa olevansa ennätyskunnossa.
– 33 sekunnin alitus oli nyt tavoitteena, mutta kylmä sää vei sen tuloksen, Alatupa totesi juoksunsa jälkeen.
Aikaisempi Suomen kaikkien aikojen paras tulos oli Samuel Purolan nimissä 33,27 vuodelta 2023.
Tiedotteessa kerrotaan, että kesäkuussa 26 vuotta täyttävä Alatupa tavoittelee tosissaan myös 400 metrin Suomen ennätystä. Tällä hetkellä ennätys on Markku Kukkoahon vuonna 1972 juoksema 45,49. Alatuvan oma ennätys on 47,12 kahden vuoden takaa.
– 46 sekunnin alaosiin kuntotaso on kehittymässä. Hyvässä kisassa SE on mahdollinen, Alatupa totesi muutama päivä ennen Espoon kilpailua.
Lähde: Suomen urheiluliitto ry