Flopanneen supersankarielokuvan ohjaaja katuu leffan tekemistä – "Minun ei olisi pitänyt tehdä sitä"

Martin Campbell on sanonut suorat sanat Green Lantern -elokuvastaan.

Julkaistu:

Vuonna 2011 ilmestynyt Green Lantern -supersankarielokuva sai aikanaan kylmän vastaanoton sekä kriitikoilta että yleisöltä. Nyt elokuvan ohjaaja Martin Campbell, 78, on kertonut mietteensä elokuvasta, jota ei hänen ei olisi mielestään pitänyt lainkaan tehdä.

Screen Rant -julkaisu kysyi Campbellilta, voisiko hän vielä tehdä toisen supersankarielokuvan.

– Ei, en ole hyvä supersankarielokuvissa. Ihmiset eivät pitäneet Green Lanternista, ja totta puhuen minun ei olisi pitänyt tehdä sitä, Campbell sanoi.

Martin Campbell Green Lantern -elokuvan kuvauksissa
Martin Campbell Green Lantern -elokuvan kuvauksissa (Kuva: AOP)

Ohjaaja sanoi, että hän halusi tehdä Green Lanternin, koska ei ollut koskaan tehnyt supersankarielokuvaa.

– Uskon, että on pätevämpiä ihmisiä tekemään supersankarielokuvia kuin minä, Campbell totesi.

Ennen Green Lanternia Campbell oli ohjannut muun muassa James Bond -elokuvat 007 ja kultainen silmä ja Casino Royale. Häneltä on juuri julkaistu uusi toimintaelokuva Memory.

Green Lantern -elokuvassa pääroolissa nähtiin Ryan Reynolds. Elokuva on siitä merkittävä, että sen kuvauksissa Reynolds tapasi Blake Livelyn, jonka kanssa meni sittemmin naimisiin.

Lue myös: Ryan Reynolds katsoi floppielokuvansa ensimmäistä kertaa ja yllättyi – ”Ei tämä tragedia ole”

Lue myös: Ryan Reynolds katkaisi huhuilta siivet tulevan elokuvan tiimoilta – ”Puku pysyy kaapissa”

Lähde: Screen Rant