Joukkuekaverit yllättyivät: Valmentaja on Titanic-tähti?

13.04.2012 11:45 - Eeva Rajala

Ruotsissa asuva suomalaisnäyttelijä Jari Kinnunen kuulee nykyään aika paljonkin juttua Titanicista ja hänen roolistaan elokuvassa. Syynä on James Cameronin idea tuoda elokuva uudelleen valkokankaille 3D-versiona.

Jari Kinnunen nähdään elokuvassa kahteen otteeseen. Hänen roolihenkilönsä Björn on kolmannen luokan hytissä ja kysyy "Var är Sven", kun Leonardo DiCaprion roolihenkilö saapuu ystävänsä kanssa hyttiin ensimmäistä kertaa. Kinnunen nähdään myöhemmin elokuvassa kolmannen luokan järjestämissä juhlissa alakannella vääntämässä kättä toisen miehen kanssa ja kysymässä Kate Winsletin roolihahmolta puhuuko hän ruotsia.

Kinnunen oli aikoinaan Ruotsissa Uumajan Umeå IK:n naisten joukkueen yhtenä apujalkapallovalmentajana. Joukkueessa pelasi tuolloin myös brasilialainen Marta. Nainen tuli Kinnusen luokse yhtenä päivänä ja kysyi miehen menneisyydestä.

- Hän kysyi, että "Jari, me nähtiin yksi elokuva eilen televisiosta. Sen elokuvan nimi oli Titanic ja siellä on yksi jätkä, joka on ihan sinun näköisesi ja kuulostaa ihan samalta kuin sinä. Sinun pitäisi katsoa se elokuva." Sanoin vain, että kiitti vinkistä, katsotaan! Kinnunen muistelee.

Yksi toinen pelaaja oli kuitenkin samassa alkanut mainostaa, että elokuvassa esiintyvä mies on tämä samainen jalkapallovalmentaja. Naiset olivat ihmetelleet, miksei Kinnunen ollut koskaan kertonut olleensa mukana Titanicissa. Mies ihmetteli, että miksi siitä olisi pitänyt mainita.

Titanicin vuoden 1997 ensi-illan jälkeen elokuvahehkutus on alkanut uudelleen, ja Kinnunen törmää vähän väliä juttuihin Titanicista.

- Ajattelin jo, että nyt on siitä päästy, niin eipä päästykään. Kun nyt se on 3D:nä, niin nykyään siitä kuulee taas jonkun verran. Aina välillä tulee jotain kommentteja sieltä täältä, Kinnunen jatkaa.

Näissä kohtauksissa Jari Kinnunen nähdään Titanicissa:

Kilpailut

Uusimmat