IS: ”Implantit räjähtivät, kun litistyin hevosten väliin” – Niko Saarinen ja Riina-Maija Palander avoimena kauneusoperaatioistaan

Saarinen ja Palander kertovat, mitä kauneusoperaatioita heille on tehty.

Julkaistu:

Implantteja, täyteaineita, kohotuksia, kiristyksiä, pienennystä ja suurennusta: erilaiset kauneusoperaatiot ovat viime vuosina yleistyneet vauhdilla.

Ennen Matti ja Maija Meikäläisen kauneusoperaatiot olivat harvinaisempia ja niitä pidettiin enimmäkseen Hollywood-tähtien harrastuksena, mutta nykyään yhä useampi turvautuu esteettisten klinikoiden palveluihin muokatakseen ulkonäköään.

Lue myös: Norjalainen Instagram-kaunotar katuu pepun alehintaista leikkausta – "Ei näytä luonnolliselta"

Lue myös: Tosi-tv-tähden pakaraimplantit jouduttiin poistamaan – jakoi hurjat videot varoituksena muille

Ilta-Sanomien artikkelissa juontaja Niko Saarinen, 39, ja majataloyrittäjä-sisustussuunnittelija Riina-Maija Palander, 48, kertovat avoimesti, millaisia operaatioita heille on tehty.

Artikkelin mukaan Saarinen ei ollut tyytyväinen omiin hampaisiinsa ja halusi seitsemän vuotta sitten hammaslaminaatit. Hän oli saanut idean sosiaalisesta mediasta.

Kun hammaslaminaattien laittaminen tuli mahdolliseksi Suomessa, hän päätti toteuttaa haaveensa.

Operaatio ei sujunut odotetusti, vaan Saarisen mukaan se sai katastrofaalisen käänteen heti lähdössä.

Ensimmäisen klinikan hammaslääkäri ei ollut ammattitaitoinen, ja koko klinikka suljettiin ennen Saarisen operaation valmistumista.

Lopulta löytyi toinen tekijä, jonka kanssa projekti saatiin vietyä loppuun.

Lue myös: Myös Niko Saarinen osti mysteeripaketteja 180 eurolla – saaliina muun muassa verinen mekko

Lue myös: Niko Saarinen ei halua olla esikuva vaan esimerkki: ’En ole aina ollut tyytyväinen valintoihini’

Saarisen mukaan hammaslaminaattien laittamiseen meni yhdeksän kuukautta ja operaatioon paloi rahaa yli 15 000 euroa.

Hän kertoo itkeneensä onnesta, kun hampaat viimein valmistuivat hänen syntymäpäivänään.

Muutama päivä sen jälkeen hän itki saamiensa vihakommenttien takia.

Saarinen kertoo järkyttyneensä haukkujen määrästä. Törkyä satoi muun muassa hampaiden väristä, ja jotkut kommentoijat sanoivat Saarisen näyttävän uusissa hampaissaan koiralta.

– Se oli tosi rankkaa, koska en uskaltanut hetkeen näyttää hymyäni. Ne kommentit musersivat jo valmiiksi heikkoa itsetuntoa entisestään.

Laminaattien lisäksi Saarinen on laitattanut pistoshoitoja. Botoxia hän otti otsaansa ja silmäkulmiinsa samana vuonna, kun täytti 30 vuotta. Viimeisin kerta oli viime syksynä ennen Love Island Suomi -sarjan kuvauksia.

– Koen, ettei se ole ulkonäön muokkaamista samalla tavalla kuin menisi veitsen alle.

Seuraavaksi Saarinen kertoo suuntaavansa huulten kestopigmentointiin.

Lue myös: Naisen kasvot täyttyivät rakkuloista pieleen menneen kauneusoperaation takia – kuvat ei herkille!

Lue myös: Hurja video leviää netissä – nainen menetti melkein huulensa pieleen menneen kauneusoperaation takia

Palander puolestaan kertoo ottaneensa ensimmäiset silikoni-implantit rintoihinsa 27-vuotiaana. Omien sanojensa mukaan hän rakasti pieniä rintojaan, mutta päätyi implantteihin, koska vaatteet eivät istuneet kunnolla hänen päälleen.

Palander kertoo laitattaneensa implantit Virossa, sillä 2000-luvun alussa rintaimplanttileikkauksia tehtiin Suomessa vain vähän.

Tällä hetkellä hänellä on kolmannet rintaimplantit. Ensimmäiset kapseloituivat, ja toiset räjähtivät hevosten kanssa sattuneessa onnettomuudessa.

– Epäilen, että rintani räjähtivät muutama vuosi sitten, kun litistyin kahden hevosen väliin.

– Tilanne oli sen verran vakava, että minulta meinasi lähteä henki. Siinä tilanteessa en tuntenut implanttien räjähtämistä, koska törmäys oli sen verran kova, että minua sattui ihan joka paikkaan.

Kolme vuotta sitten hän ei pystynyt enää nostamaan vasenta kättään ja meni lääkäriin. Hänen rintansa eivät olleet enää oikean muotoiset ja ne olivat eri korkeudella.

Lue myös: Naisen ottama kauneusoperaatio meni täysin pieleen – huuli turposi ja kovettui

Lue myös: Naiset turvautuvat epätoivoisiin tekoihin suuren pepun toivossa – ihon alle sementtiä ja öljyä

Palander sanoo tienneensä kauan, että rinnat olivat vahingoittuneet ja implantit pitäisi vaihtaa. Hänellä ei kuitenkaan ollut rahaa, joten summan keräämiseen meni aikaa.

Palanderin mukaan häntä hoitanut virolainen plastiikkakirurgi sanoi, ettei ollut koskaan nähnyt vastaavaa ja Palanderin pitäisi olla kiitollinen siitä, että on ylipäätään elossa.

Palander kertoo ottaneensa pitkän aikaa kasvoihinsa botoxia pari kertaa vuodessa. Hän ei kuitenkaan kokenut hyötyvänsä siitä, joten lopetti hoidot tarpeettomina. Happokuorinnassa hän kertoo käyvänsä talvella suunnilleen kuukauden välein