Mertalan puuttuminen puhuttaa: Vanhanen matkasi omasta halustaan yksin
Pääministeri Matti Vanhanen halusi Ilta-Sanomien tietojen mukaan matkata yksin Kööpenhaminan pääministerikokoukseen. Vanhasen kihlattu Sirkka Mertala on tuohtunut kommenteista, joiden mukaan hän olisi itse perunut menonsa vain hetki ennen matkaa.
- En ole matkaa perunut, sillä en ole lähtijälistalla edes ollut...Tällä kertaa sovittiin näin, Mertala kommentoi Ilta-Sanomille.
Lehden tietojen mukaan Vanhanen ei ollut edes pyytänyt Mertalaa mukaan tänä vuonna. Nainen ei kommentoi asiaan mitenkään. Pääministeritapaamiseen kutsutaan aina myös puolisot mukaan ja Mertala onkin ollut kahtena viime vuotena mukana.
Kilpailut
Uusimmat
Uusille alokkaille osastointitoimenpiteitä tautien minimoimiseksi - lisäksi yhteistiloihin maskipakko
OP varoittaa sen nimissä liikkuvista huijauspuheluista
Ruokavirasto peruuttaa hygieniapassit yli 100 henkilöltä - testien kääntäjä tuomittiin petoksesta
Kesäsää vyöryy Suomeen hetkellisesti, kertoo Foreca
Lomailetko näissä kohteissa? Vaikuttaa verenluovutukseen tilapäisesti
Näytä lisää