Lasten välillä rajua väkivaltaa joensuulaisessa päiväkodissa – kaupunki uhkaa laittaa ovet säppiin

Kaupungin mitta alkaa olla täysi.

Julkaistu:

Joensuussa toimivaa yksityistä päiväkoti Touhula Merikarttaa uhkaa sulkeminen.

Syynä on toistuva lasten välinen väkivalta, jota päiväkoti ei ole saanut kuriin kaupungin antamista varoituksista huolimatta. Asiasta uutisoi muun muassa Yle.

Karhunmäen kaupunginosassa toimivassa päiväkodissa on ollut toistuvia väkivalta- ja vaaratilanteita syksystä saakka. Varhaiskasvatusjohtajan mukaan Joensuun kaupungilla on vakava huoli lasten turvallisuudesta.

Lue myös: Sairaalaan joutunut kaupunginvaltuutettu syyttää oravaa itsemurhaiskusta

Lue myös: Lasten kokema kuritusväkivalta huolestuttavan yleistä – kaikki eivät edes tiedä sen olevan laitonta

Väkivaltaisesti käyttäytyviä lapsia on useita, ja he ovat eri ikäisiä.

Joensuun kaupungin varhaiskasvatuksen koordinaattori Tuula Pikkarainen kertoo Ylelle, että pienten lasten kohdalla kyse on puremisesta, kun taas isommat tönivät ja käyvät käsiksi muihin lapsiin.

Joensuun kaupungin varhaiskasvatusjohtaja Irja Seppänen puolestaan sanoo, että lapsille on aiheutunut väkivallasta myös vammoja.

Varhaiskasvatusta valvovat tahot ovat tehneet päiväkotiin yhteensä neljä valvontakäyntiä syksyn aikana. Näistä kolme tehtiin ennalta ilmoittamatta. Touhula Merikartalle on annettu kirjallinen huomautus sekä kaksi selvityspyyntöä.

Lue myös: Miehen koolla voi olla yllättävä yhteys väkivaltaisuuteen

Lue myös: Yhdenvertaisuusvaltuutettu vaatii lähisuhdetta rangaistuksen koventamisperusteeksi väkivaltatilanteissa

Joensuun kaupunki ei toistaiseksi ohjaa päiväkotiin uusia lapsia. Kaupunki on määrännyt päiväkodin järjestämään haastavasti käyttäytyville lapsille lisää valvontaa ja ohjausta, ja ryhmiin on järjestettävä riittävästi varhaiskasvatuksen erityisopettajan palveluita.

Kevään ajaksi päiväkotiin aiotaan palkata ylimääräinen työntekijä.