James Bond -veikkauksissa pitkään pyörinyt nimi kumoaa huhut – "En tule olemaan se tyyppi"

Idris Elba ei aio hypätä James Bondin rooliin.

Julkaistu:

Spekulaatio James Bondin seuraavasta esittäjästä käy kuumana. Yksi suosituimmista kandidaateista spekulaatioissa on ollut brittitähti Idris Elba, 50. Elba vaikuttaa nyt kumonneen huhut markkinoidessaan tulevaa Luther: The Fallen Sun -elokuvaansa.

Muun muassa Independent kirjoittaa Elban lausunnosta. Hän näyttelee BBC:n Luther-sarjan elokuvajatko-osassa nimiroolia, eli poliisi John Lutheria.

– Olemme työskennelleet tv-sarjan parissa noin kymmenen vuoden ajan, joten luonteva kunnianhimo on viedä se valkokankaalle. Tämä on johtanut tähän ensimmäiseen elokuvaan, Elba sanoi.

Tässä kohtaa mies nosti James Bondin esiin.

– Monet ihmiset puhuvat toisesta hahmosta, joka alkaa J:llä ja loppuu B:hen, mutta en tule olemaan se tyyppi. Olen John Luther. Se minä olen, Elba sanoi.

James Bond -spekulaatioissa on pyöritetty muun muassa Regé-Jean Pagen, Tom Hardyn ja Aaron Taylor-Johnsonin nimiä. Daniel Craig esitti ikonista hahmoa viimeisen kerran vuoden 2021 007 No Time to Die -elokuvassa. James Bond -elokuvien tuottajilla on merkittäviä kriteereitä seuraavalle salaisen agentin esittäjälle. Tuottajat ovat kertoneet, että näyttelijän on sitouduttava hahmon esittämiseen vähintään kymmeneksi vuodeksi. Fanit ovatkin arvelleet, että Idris Elba olisi 50-vuotiaana liian vanha aloittamaan roolissa.

Lue myös: Lepakko pilasi seksihetken – Idris Elba kertoo hauskan muiston elokuvan kuvauksista

Lue myös: James Bond -tuottajilla kova vaatimus hahmon seuraavalle esittäjälle – ”Kaikki eivät halua sellaista”

Lähde: Independent